- Loyal
- 230/670-MB-W33
230/670-MB-W33 Bearing | Loyal
| 230/670-MB-W33 interchange NKE 230/670-MB-W33 | |
| 230/670-MB-W33 cross reference NKE 230/670-MB-W33 | |
| 230/670-MB-W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670-MB-W33 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 230 mm |
| C | 230 mm |
| Weight | 611 Kg |
| r1 min. | 7,5 mm |
| r2 min. | 7,5 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Limiting speed | 600 r/min |
| Bearing number | 230/670-MB-W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,23 |
| Calculation factor (Y0) | 2,9 |
| Calculation factor (Y1) | 3 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6820 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14690 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



230/670-MB-W33 PDF download