- Loyal
- 230/670-B-K-MB+AH30/670A
230/670-B-K-MB+AH30/670A Bearing | Loyal
| 230/670-B-K-MB+AH30/670A interchange FAG 230/670-B-K-MB+AH30/670A | |
| 230/670-B-K-MB+AH30/670A cross reference FAG 230/670-B-K-MB+AH30/670A | |
| 230/670-B-K-MB+AH30/670A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 230/670-B-K-MB+AH30/670A |
| n | 23,5 mm |
| C | 230 mm |
| b | 50 mm |
| a | 14 mm |
| I | 280 mm |
| d | 670 mm |
| D | 980 mm |
| B | 230 mm |
| d5 | 12,5 r/min |
| D1 | 888,7 mm |
| d1 | 630 mm |
| Weight | 715 Kg |
| r min. | 7,5 mm |
| da min. | 698 mm |
| Da max. | 952 mm |
| ra max. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x980x230 |
| Width (mm) | 230 |
| Thread (G) | Tr710X7 |
| Limiting speed | 480 r/min |
| Bearing number | 230/670-B-K-MB+AH30/670A |
| Reference speed | 350 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,22 |
| Fatigue load limit (Pu) | 1100 |
| Calculation factor (Y0) | 2,94 |
| Calculation factor (Y1) | 3,01 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7200 kN |
| Basic static load rating (C0) | 16000 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



230/670-B-K-MB+AH30/670A PDF download