- Loyal
- EE161400/161850
EE161400/161850 Bearing | Loyal
| EE161400/161850 interchange NSK EE161400/161850 | |
| EE161400/161850 cross reference NSK EE161400/161850 | |
| EE161400/161850 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | EE161400/161850 |
| r | 6,4 mm |
| d | 355,6 mm |
| D | 469,9 mm |
| T | 60,325 mm |
| B | 55,562 mm |
| C | 38,1 mm |
| R | 7 mm |
| a | 92,7 mm |
| da | 390 mm |
| Db | 459 mm |
| Da | 441 mm |
| db | 370 mm |
| Weight | 24,1 Kg |
| Size (mm) | 355.6x469.9x60.325 |
| Width (mm) | 60,325 |
| Bearing number | EE161400/161850 |
| Bore Diameter (mm) | 355,6 |
| Outer Diameter (mm) | 469,9 |
| Calculation factor (e) | 0,5 |
| Calculation factor (Y0) | 0,66 |
| Basic dynamic load rating (C) | 710 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1420 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



EE161400/161850 PDF download