- Loyal
- 53312U
53312U Bearing | Loyal
| 53312U interchange KOYO 53312U | |
| 53312U cross reference KOYO 53312U | |
| 53312U Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312U |
| R | 90 mm |
| T | 42 |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| A | 41 mm |
| C | 11,5 mm |
| Cu | 12.1 |
| Ca | 154 |
| T1 | 38,3 mm |
| T2 | 42 mm |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 62 mm |
| D2 | 85 mm |
| D3 | 115 mm |
| Coa | 267 |
| r(min) | 1.1 |
| Weight | 1,78 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| da min. | 90 mm |
| Da max. | 80 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da(min) | 90 |
| D3(min) | 115 |
| D2(min) | 85 |
| D1(min) | 62 |
| Da(max) | 80 |
| ra(max) | 1 |
| d1(max) | 110 |
| Oil lub. | 2300 |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38,3 |
| Bearing No. | 53312U |
| Grease lub. | 1500 |
| Bearing number | 53312U |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.78 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 267 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 124 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



53312U PDF download