- Loyal
- 53312
53312 Bearing | Loyal
| 53312 interchange NKE 53312 | |
| 53312 cross reference NKE 53312 | |
| 53312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 |
| R | 90 mm |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| H | 38,3 mm |
| A | 41 mm |
| d1 | 110 mm |
| D1 | 62 mm |
| Weight | 1,41 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38,3 |
| Bearing number | 53312 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 102 kN |
| Basic static load rating (C0) | 208 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



53312 PDF download