- Loyal
- 53312
53312 Bearing | Loyal
| 53312 interchange FAG 53312 | |
| 53312 cross reference FAG 53312 | |
| 53312 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 53312 |
| m | 1,41 kg / Weight |
| d | 60 mm |
| D | 110 mm |
| T | 38,3 mm |
| A | 0,28 / Factor min. load |
| R | 90 mm |
| Size (mm) | 60x110x38.3 |
| Width (mm) | 38,3 |
| nG | 3150 1/min / Limiting speed |
| D1 | 62 mm |
| d1 | 110 mm |
| Ca | 100000 N / Dynamic load rating (axial) |
| Bearing number | 53312 |
| C0a | 208000 N / Static load rating (axial) |
| Cua | 9000 N / Fatigue limit load, axial |
| rmin | 1,1 mm |
| ra max | 1 mm |
| da min | 90 mm |
| Da max | 85 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



53312 PDF download