- Loyal
- LJT5.1/2
LJT5.1/2 Bearing | Loyal
| LJT5.1/2 interchange RHP LJT5.1/2 | |
| LJT5.1/2 cross reference RHP LJT5.1/2 | |
| LJT5.1/2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT5.1/2 |
| D | 241,3 mm |
| d | 139,7 mm |
| B | 34,925 mm |
| C | 34,925 mm |
| Weight | 6,8 Kg |
| Size (mm) | 139.7x241.3x34.925 |
| Width (mm) | 34,925 |
| Bearing number | LJT5.1/2 |
| Bore Diameter (mm) | 139,7 |
| Outer Diameter (mm) | 241,3 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 205 kN |
| Basic static load rating (C0) | 213 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



LJT5.1/2 PDF download