- Loyal
- LJT5
LJT5 Bearing | Loyal
| LJT5 interchange RHP LJT5 | |
| LJT5 cross reference RHP LJT5 | |
| LJT5 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | LJT5 |
| D | 228,6 mm |
| d | 127 mm |
| B | 34,925 mm |
| C | 34,925 mm |
| Weight | 6,35 Kg |
| Size (mm) | 127x228.6x34.925 |
| Width (mm) | 34,925 |
| Bearing number | LJT5 |
| Bore Diameter (mm) | 127 |
| Outer Diameter (mm) | 228,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 188 kN |
| Basic static load rating (C0) | 188 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



LJT5 PDF download