- Loyal
- NUP2317 E
NUP2317 E Bearing | Loyal
| NUP2317 E interchange Loyal NUP2317 E | |
| NUP2317 E cross reference Loyal NUP2317 E | |
| NUP2317 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP2317 E |
| d | 85 mm |
| D | 180 mm |
| B | 60 mm |
| C | 60 mm |
| Fw | 108 mm |
| Weight | 7,35 Kg |
| Size (mm) | 85x180x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Bearing number | NUP2317 E |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 394 kN |
| Basic static load rating (C0) | 485 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



NUP2317 E PDF download