- Loyal
- JH211749A/10
JH211749A/10 Bearing | Loyal
| JH211749A/10 interchange Loyal JH211749A/10 | |
| JH211749A/10 cross reference Loyal JH211749A/10 | |
| JH211749A/10 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | JH211749A/10 |
| D | 120 mm |
| d | 65 mm |
| T | 39 mm |
| B | 38,5 mm |
| C | 32 mm |
| a | 10,7 mm |
| Weight | 1,83 Kg |
| Size (mm) | 65x120x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | JH211749A/10 |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 207 kN |
| Basic static load rating (C0) | 283 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



JH211749A/10 PDF download