- Loyal
- RNA1075
RNA1075 Bearing | Loyal
| RNA1075 interchange Timken RNA1075 | |
| RNA1075 cross reference Timken RNA1075 | |
| RNA1075 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1075 |
| C | 24 mm |
| D | 110 mm |
| r | 0,85 mm |
| Fw | 88 mm |
| Ew | 95 mm |
| Weight | 0,577 Kg |
| Size (mm) | 88x95x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | RNA1075 |
| Bore Diameter (mm) | 88 |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 64 kN |
| Basic static load rating (C0) | 155 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



RNA1075 PDF download