- Loyal
- RNA1060
RNA1060 Bearing | Loyal
| RNA1060 interchange Timken RNA1060 | |
| RNA1060 cross reference Timken RNA1060 | |
| RNA1060 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1060 |
| C | 20 mm |
| D | 90 mm |
| r | 0,85 mm |
| Fw | 72,6 mm |
| Ew | 78,6 mm |
| Weight | 0,283 Kg |
| Size (mm) | 72.6x78.6x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | RNA1060 |
| Bore Diameter (mm) | 72,6 |
| Outer Diameter (mm) | 78,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 37 kN |
| Basic static load rating (C0) | 85 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RNA1060 PDF download