- Loyal
- RNA1030
RNA1030 Bearing | Loyal
| RNA1030 interchange Timken RNA1030 | |
| RNA1030 cross reference Timken RNA1030 | |
| RNA1030 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1030 |
| C | 18 mm |
| D | 52 mm |
| r | 0,65 mm |
| Fw | 38,2 mm |
| Ew | 44,2 mm |
| Weight | 0,107 Kg |
| Size (mm) | 38.2x44.2x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | RNA1030 |
| Bore Diameter (mm) | 38,2 |
| Outer Diameter (mm) | 44,2 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6500 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 23,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



RNA1030 PDF download