- Loyal
- RNA1017
RNA1017 Bearing | Loyal
| RNA1017 interchange Timken RNA1017 | |
| RNA1017 cross reference Timken RNA1017 | |
| RNA1017 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA1017 |
| C | 15 mm |
| D | 35 mm |
| r | 0,65 mm |
| Fw | 23,9 mm |
| Ew | 28,9 mm |
| Weight | 0,047 Kg |
| Size (mm) | 23.9x28.9x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | RNA1017 |
| Bore Diameter (mm) | 23,9 |
| Outer Diameter (mm) | 28,9 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 13,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,5 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



RNA1017 PDF download