- Loyal
- 23292 EKW33+AOHX3292
23292 EKW33+AOHX3292 Bearing | Loyal
| 23292 EKW33+AOHX3292 interchange ISB 23292 EKW33+AOHX3292 | |
| 23292 EKW33+AOHX3292 cross reference ISB 23292 EKW33+AOHX3292 | |
| 23292 EKW33+AOHX3292 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 23292 EKW33+AOHX3292 |
| D | 830 mm |
| d | 440 mm |
| B | 296 mm |
| C | 296 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 725 Kg |
| Size (mm) | 440x830x296 |
| Width (mm) | 296 |
| Bearing number | 23292 EKW33+AOHX3292 |
| Bore Diameter (mm) | 440 |
| Outer Diameter (mm) | 830 |
| (Grease) Lubrication Speed | 428,4 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8330 kN |
| Basic static load rating (C0) | 13426 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



23292 EKW33+AOHX3292 PDF download