- Loyal
- 5308W
5308W Bearing | Loyal
| 5308W interchange Timken 5308W | |
| 5308W cross reference Timken 5308W | |
| 5308W Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308W |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36,53 mm |
| C | 36,53 mm |
| Weight | 1,139 Kg |
| Size (mm) | 40x90x36.53 |
| Width (mm) | 36,53 |
| Bearing number | 5308W |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 90,6 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



5308W PDF download