- Loyal
- 5308-2RS
5308-2RS Bearing | Loyal
| 5308-2RS interchange KOYO 5308-2RS | |
| 5308-2RS cross reference KOYO 5308-2RS | |
| 5308-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308-2RS |
| a | 44.9 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36.5 mm |
| C | 36.5 mm |
| Weight | 1.05 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| da max | 52.1 mm |
| Da max. | 81.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| da min. | 48.5 mm |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Width (mm) | 36.5 |
| Bearing number | 5308-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 51.4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 37.8 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



5308-2RS PDF download