- Loyal
- RNA49/22
RNA49/22 Bearing | Loyal
| RNA49/22 interchange Timken RNA49/22 | |
| RNA49/22 cross reference Timken RNA49/22 | |
| RNA49/22 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/22 |
| D | 39 mm |
| d | 28 mm |
| C | 17 mm |
| r | 0,3 mm |
| Weight | 0,059 Kg |
| Size (mm) | 28x39x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | RNA49/22 |
| Bore Diameter (mm) | 28 |
| Outer Diameter (mm) | 39 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 23,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,6 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



RNA49/22 PDF download