- Loyal
- UCHA207
UCHA207 Bearing | Loyal
| UCHA207 interchange FYH UCHA207 | |
| UCHA207 cross reference FYH UCHA207 | |
| UCHA207 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCHA207 |
| d | 35 mm |
| A | 40 mm |
| B | 42,9 mm |
| C | − mm |
| H | 70 mm |
| L | 92 mm |
| S | 17,5 mm |
| H1 | 116 mm |
| H2 | 19 mm |
| Bore | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Seals | Single Lip Contact |
| Rating | Normal Duty |
| UNSPSC | 31171513 |
| Weight | 1,2 Kg |
| Bolt (G) | PF 3/4 |
| Category | Mounted Hanger Units |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 42,9 |
| Weight / LBS | 2.646 |
| Housing Style | Hanger Unit |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | M06110 |
| Keyword String | Hanger |
| Other Features | Single Row | Spherical | NBR Seal | Has Slinger |
| Relubricatable | Yes |
| Bearing number | UCHA207 |
| Mounting Thread | 3/4 Straight Pipe Female |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Mounting Method | Set Screw |
| Insert Material | Steel |
| Length Thru Bore | 1.689 Inch | 42.9 Millimeter |
| Housing Material | Cast Iron |
| Long Description | 35MM Bore; 70MM Base to Center Height; Set Screw; Hanger Unit; Cast Iron Housing; Ball Bearing; 92MM Housing Outside Diameter; 42.9MM Length Thru Bore; 116MM Housing Overall Length; Steel Insert; UC20 |
| Manufacturer URL | http://www.fyhbearings.com |
| Weight / Kilogram | 1.2 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Insert Part Number | UC207 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Base to Center Height | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Housing Overall Length | 4.567 Inch | 116 Millimeter |
| Harmonized Tariff Code | 8483.20.40.40 |
| Manufacturer Item Number | UCHA207 |
| Housing Outside Diameter | 3.622 Inch | 92 Millimeter |
| Expansion / Non-expansion | Non-expansion |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,4 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



UCHA207 PDF download