- Loyal
- NUP304E
NUP304E Bearing | Loyal
| NUP304E interchange CYSD NUP304E | |
| NUP304E cross reference CYSD NUP304E | |
| NUP304E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304E |
| d | 20 mm |
| D | 52 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| Fw | 27,5 mm |
| Weight | 0,155 Kg |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NUP304E |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 11000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



NUP304E PDF download