- Loyal
- RNA4901M
RNA4901M Bearing | Loyal
| RNA4901M interchange JNS RNA4901M | |
| RNA4901M cross reference JNS RNA4901M | |
| RNA4901M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4901M |
| D | 24 mm |
| C | 13 mm |
| Fw | 16 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0181 Kg |
| Da max. | 22 mm |
| Size (mm) | 16x24x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | RNA4901M |
| Limiting speed | 23 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,2 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



RNA4901M PDF download