- Loyal
- 13BTM2012J
13BTM2012J Bearing | Loyal
| 13BTM2012J interchange KOYO 13BTM2012J | |
| 13BTM2012J cross reference KOYO 13BTM2012J | |
| 13BTM2012J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 13BTM2012J |
| D | 20 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 13 mm |
| Weight | 0,011 Kg |
| Size (mm) | 13x20x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 13BTM2012J |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,4 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



13BTM2012J PDF download