- Loyal
- 239/670-K-MB-W33
239/670-K-MB-W33 Bearing | Loyal
| 239/670-K-MB-W33 interchange NKE 239/670-K-MB-W33 | |
| 239/670-K-MB-W33 cross reference NKE 239/670-K-MB-W33 | |
| 239/670-K-MB-W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670-K-MB-W33 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| Weight | 326 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Limiting speed | 670 r/min |
| Bearing number | 239/670-K-MB-W33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0,16 |
| Calculation factor (Y0) | 4,19 |
| Calculation factor (Y1) | 4,28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4388 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10796 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



239/670-K-MB-W33 PDF download