- Loyal
- 239/670 KCW33
239/670 KCW33 Bearing | Loyal
| 239/670 KCW33 interchange Loyal 239/670 KCW33 | |
| 239/670 KCW33 cross reference Loyal 239/670 KCW33 | |
| 239/670 KCW33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670 KCW33 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| Weight | 316 Kg |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670 KCW33 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| (Grease) Lubrication Speed | 260 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4300 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10600 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



239/670 KCW33 PDF download