- Loyal
- 239/670 CAK/W33
239/670 CAK/W33 Bearing | Loyal
| 239/670 CAK/W33 interchange SKF 239/670 CAK/W33 | |
| 239/670 CAK/W33 cross reference SKF 239/670 CAK/W33 | |
| 239/670 CAK/W33 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670 CAK/W33 |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| b | 22.3 mm |
| K | 12 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 900x670x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Mass bearing | 305 kg |
| Product Group | B04311 |
| d2 | 752 mm |
| D1 | 835 mm |
| Limiting speed | 670 r/min |
| Bearing number | 239/670 CAK/W33 |
| Reference speed | 360 r/min |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| ra max. | 5 mm |
| Da max. | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| Calculation factor e | 0.17 |
| r1,2 min. | 6 mm |
| ra - max. | 5 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Da - max. | 877 mm |
| da - max. | 752 mm |
| da - min. | 683 mm |
| d2 ≈ | 752 mm |
| D1 ≈ | 835 mm |
| r1,2 - min. | 6 mm |
| Calculation factor - e | 0.17 |
| Basic dynamic load rating C | 5146 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 5146 kN |
| Fatigue load limit Pu | 680 kN |
| Calculation factor Y1 | 4 |
| Calculation factor Y2 | 5.9 |
| Calculation factor Y0 | 4 |
| Calculation factor - Y1 | 4 |
| Calculation factor - Y2 | 5.9 |
| Fatigue load limit - Pu | 680 kN |
| Calculation factor - Y0 | 4 |
| Basic static load rating C0 | 10800 kN |
| Basic static load rating - C0 | 10800 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



239/670 CAK/W33 PDF download