- Loyal
- 239/670RK
239/670RK Bearing | Loyal
| 239/670RK interchange KOYO 239/670RK | |
| 239/670RK cross reference KOYO 239/670RK | |
| 239/670RK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 239/670RK |
| D | 900 mm |
| d | 670 mm |
| B | 170 mm |
| C | 170 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 308 Kg |
| Size (mm) | 670x900x170 |
| Width (mm) | 170 |
| Bearing number | 239/670RK |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
| Calculation factor (e) | 0.17 |
| Calculation factor (Y0) | 3.83 |
| Calculation factor (Y1) | 3.92 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4440 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10800 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



239/670RK PDF download