- Loyal
- 6002
6002 Bearing | Loyal
| 6002 interchange NTN-SNR 6002 | |
| 6002 cross reference NTN-SNR 6002 | |
| 6002 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6002 |
| D | 32,000 mm |
| d | 15,000 mm |
| B | 9,000 mm |
| C | 9,000 mm |
| Size (mm) | 15x32x9 |
| Width (mm) | 9,000 |
| Bearing number | 6002 |
| Bore Diameter (mm) | 15,000 |
| Outer Diameter (mm) | 32,000 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6002 PDF download