- Loyal
- RNA4904RS
RNA4904RS Bearing | Loyal
| RNA4904RS interchange SKF RNA4904RS | |
| RNA4904RS cross reference SKF RNA4904RS | |
| RNA4904RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4904RS |
| D | 37 mm |
| C | 17 mm |
| Fw | 25 mm |
| Weight | 0,056 Kg |
| Size (mm) | 25x37x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | RNA4904RS |
| Reference speed | – r/min |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| Fatigue load limit (Pu) | 2,65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 22,4 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



RNA4904RS PDF download