- Loyal
- NUP311EM
NUP311EM Bearing | Loyal
| NUP311EM interchange NSK NUP311EM | |
| NUP311EM cross reference NSK NUP311EM | |
| NUP311EM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP311EM |
| B | 29 mm |
| r | 2 |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| S | 1,4 mm |
| C | 29 mm |
| da | 64 |
| rb | 2 |
| ra | 2 |
| C0 | 143 |
| B_ | 29 |
| Fw | 70,5 mm |
| Z_ | 13 |
| r1 | 2 |
| D_ | 120 |
| DA_ | 18 |
| DE_ | 106.5 |
| DI_ | 70.5 |
| SBRG | 3 |
| KBRG | 4165 |
| SDM_ | 88.5 |
| yobi | NUP311EM |
| mass | 1.71 |
| C_conv | 137000 |
| r min. | 2 mm |
| dc min | 72 |
| LangID | 1 |
| ALPHA_ | 0 |
| db max | 68 |
| dd min | 80 |
| db min | 64 mm |
| rb max. | 2 mm |
| D_a max | 111 |
| da min. | 64 mm |
| r1 min. | 2 mm |
| Da max. | 111 mm |
| hidYobi | NUP311EM |
| TSR rpm | 6000 |
| db max. | 68 mm |
| GRS rpm | 4500 |
| Oil rpm | 5600 |
| ra max. | 2 mm |
| hidTable | ecat_NSCLDR |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Macha rpm | 7500 |
| Width (mm) | 29 |
| Prod_Type3 | CRB_SR_NUP |
| Bearing number | NUP311EM |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 5000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 143 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 137 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



NUP311EM PDF download