- Loyal
- UCP204
UCP204 Bearing | Loyal
| UCP204 interchange NACHI UCP204 | |
| UCP204 cross reference NACHI UCP204 | |
| UCP204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204 |
| L | 127 mm |
| d | 20 mm |
| A | 38 mm |
| B | 31 mm |
| H | 33.3 mm |
| J | 95 mm |
| N | 13 mm |
| S | 12.7 mm |
| H1 | 15 mm |
| H2 | 65 mm |
| N1 | 19 mm |
| Category | Bearings |
| Bolt (G) | M10 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 31 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCP204 |
| Manufacturer Name | NACHI |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



UCP204 PDF download