- Loyal
- UCP204
UCP204 Bearing | Loyal
| UCP204 interchange FYH UCP204 | |
| UCP204 cross reference FYH UCP204 | |
| UCP204 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCP204 |
| N | 13 mm |
| L | 127 mm |
| S | 12,7 mm |
| d | 20 mm |
| A | 38 mm |
| B | 31 mm |
| H | 33,3 mm |
| J | 95 mm |
| N1 | 18 mm |
| L1 | 38 mm |
| H2 | 64 mm |
| H1 | 13 mm |
| Weight | 0,66 Kg |
| Category | Mounted Units & Inserts |
| Bolt (G) | M10 |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 31 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCP204 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



UCP204 PDF download