- Loyal
- 5216S
5216S Bearing | Loyal
| 5216S interchange NTN 5216S | |
| 5216S cross reference NTN 5216S | |
| 5216S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216S |
| D | 140 mm |
| d | 80 mm |
| B | 44,4 mm |
| C | 44,4 mm |
| a | 69,6 mm |
| Bore | 3.15 Inch | 80 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.748 Inch | 44.4 Millimeter |
| Weight | 2,5 Kg |
| UNSPSC | 31171531 |
| r min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 130 mm |
| da min. | 90 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 80x140x44.4 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 44,4 |
| Flush Ground | No |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00152 |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 5216S |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Long Description | 80MM Bore; 140MM Outside Diameter; 44.4MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 25 Degree; 1 (Single) |
| Outside Diameter | 5.512 Inch | 140 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 93 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 99 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



5216S PDF download