- Loyal
- 5216
5216 Bearing | Loyal
| 5216 interchange NSK 5216 | |
| 5216 cross reference NSK 5216 | |
| 5216 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5216 |
| a | 69,6 mm |
| r | 2 |
| d | 80 mm |
| D | 140 mm |
| B | 44,4 mm |
| C | 44,4 mm |
| da | 90 |
| ra | 2 |
| C0 | 93 |
| B_ | 44.4 |
| Z_ | 11 |
| D_ | 140 |
| ao | 69.6 |
| DA_ | 17.462 |
| DE_ | 127.533 |
| ALP | 50 |
| D_a | 130 |
| SRE | 9.08 |
| DI_ | 92.467 |
| SRI | 9.08 |
| SREN | 0 |
| SREX | 0.065 |
| KBRG | 1121 |
| SDM_ | 110 |
| yobi | 5216 |
| mass | 2.5 |
| SRIX | 0.065 |
| SRIN | 0 |
| Weight | 2,5 Kg |
| r min. | 2 mm |
| da max | 130 mm |
| LangID | 1 |
| da min. | 90 mm |
| ra max. | 2 mm |
| hidYobi | 5216 |
| Oil rpm | 3800 |
| GRS rpm | 3000 |
| hidTable | ecat_NSANGBD |
| Size (mm) | 80x140x44.4 |
| Prod_Type3 | ACBB_DR_A |
| Width (mm) | 44,4 |
| Bearing number | 5216 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 99 kN |
| Basic static load rating (C0) | 93 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



5216 PDF download