- Loyal
- RNA4909.2RS
RNA4909.2RS Bearing | Loyal
| RNA4909.2RS interchange Timken RNA4909.2RS | |
| RNA4909.2RS cross reference Timken RNA4909.2RS | |
| RNA4909.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4909.2RS |
| D | 68 mm |
| C | 22 mm |
| r | 0,6 mm |
| Fw | 52 mm |
| Weight | 0,207 Kg |
| Size (mm) | 52x68x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA4909.2RS |
| Bore Diameter (mm) | 52 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 60 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



RNA4909.2RS PDF download