- Loyal
- 6000Z
6000Z Bearing | Loyal
| 6000Z interchange NTN-SNR 6000Z | |
| 6000Z cross reference NTN-SNR 6000Z | |
| 6000Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6000Z |
| D | 26,000 mm |
| d | 10,000 mm |
| B | 8,000 mm |
| C | 8,000 mm |
| Size (mm) | 10x26x8 |
| Width (mm) | 8,000 |
| Bearing number | 6000Z |
| Bore Diameter (mm) | 10,000 |
| Outer Diameter (mm) | 26,000 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6000Z PDF download