- Loyal
- DL 13 12
DL 13 12 Bearing | Loyal
| DL 13 12 interchange Timken DL 13 12 | |
| DL 13 12 cross reference Timken DL 13 12 | |
| DL 13 12 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DL 13 12 |
| D | 19 mm |
| C | 12 mm |
| Fw | 13 mm |
| Weight | 0,01 Kg |
| Size (mm) | 13x19x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | DL 13 12 |
| Bore Diameter (mm) | 13 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| (Grease) Lubrication Speed | 15000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 14,2 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



DL 13 12 PDF download