- Loyal
- C 3138 KV + AH 3138 G
C 3138 KV + AH 3138 G Bearing | Loyal
| C 3138 KV + AH 3138 G interchange SKF C 3138 KV + AH 3138 G | |
| C 3138 KV + AH 3138 G cross reference SKF C 3138 KV + AH 3138 G | |
| C 3138 KV + AH 3138 G Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C 3138 KV + AH 3138 G |
| B | 104 mm |
| D | 320 mm |
| G | M 200x3 |
| Size (mm) | 320x180x125 |
| Width (mm) | 125 |
| d1 | 180 mm |
| B1 | 125 mm |
| B1 | 125 mm |
| d2 | 228 mm |
| D1 | 289 mm |
| G1 | 200 mm |
| s1 | 19 mm |
| s2 | 9.1 mm |
| G1 | 20 mm |
| d1 | 180 mm |
| Limiting speed | 190 r/min |
| Bearing number | C 3138 KV + AH 3138 G |
| da max. | 267 mm |
| s2 max. | 9.1 mm |
| da min. | 204 mm |
| ra max. | 2.5 mm |
| Bore Diameter (mm) | 320 |
| Da max. | 306 mm |
| s1 max. | 19 mm |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| ra - max. | 2.5 mm |
| Da - max. | 306 mm |
| Da - min. | 231 mm |
| da - max. | 267 mm |
| r1,2 min. | 3 mm |
| da - min. | 204 mm |
| Mass bearing + sleeve | 39 kg |
| B2 ≈ | 131 mm |
| D1 ≈ | 289 mm |
| d2 ≈ | 228 mm |
| Factor - k2 | 0.096 |
| Factor - k1 | 0.115 |
| r1,2 - min. | 3 mm |
| Basic dynamic load rating C | 1700 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 1700 kN |
| Fatigue load limit Pu | 224 kN |
| Misalignment factor k1 | 0.115 |
| Fatigue load limit - Pu | 224 kN |
| Basic static load rating C0 | 2550 kN |
| Basic static load rating - C0 | 2550 kN |
| Operating clearance factor k2 | 0.096 |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



C 3138 KV + AH 3138 G PDF download