- Loyal
- C 31/670 KMB + OH 31/670 HE
C 31/670 KMB + OH 31/670 HE Bearing | Loyal
| C 31/670 KMB + OH 31/670 HE interchange SKF C 31/670 KMB + OH 31/670 HE | |
| C 31/670 KMB + OH 31/670 HE cross reference SKF C 31/670 KMB + OH 31/670 HE | |
| C 31/670 KMB + OH 31/670 HE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | C 31/670 KMB + OH 31/670 HE |
| B | 336 mm |
| D | 1090 mm |
| Size (mm) | 1090x630x456 |
| Width (mm) | 456 |
| d3 | 850 mm |
| d3 | 850 mm |
| s1 | 41 mm |
| B5 | 131 mm |
| B2 | 106 mm |
| d2 | 792 mm |
| D1 | 964 mm |
| d1 | 630 mm |
| B1 | 456 mm |
| d1 | 630 mm |
| B2 | 106 mm |
| B5 | 131 mm |
| B1 | 456 mm |
| Bearing number | C 31/670 KMB + OH 31/670 HE |
| Limiting speed | 500 r/min |
| Reference speed | 380 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 1090 |
| ra max. | 6 mm |
| Ca min. | 11.4 mm |
| Ba min. | 22 mm |
| Da max. | 1058 mm |
| Da min. | 922 mm |
| db min. | 705 mm |
| da max. | 791 mm |
| s1 max. | 41 mm |
| Outer Diameter (mm) | 630 |
| r1,2 min. | 7.5 mm |
| Ca - min. | 11.4 mm |
| Ba - min. | 22 mm |
| Da - max. | 1058 mm |
| da - max. | 791 mm |
| db - min. | 705 mm |
| ra - max. | 6 mm |
| Da - min. | 922 mm |
| Mass bearing + sleeve | 1550 kg |
| d2 ≈ | 792 mm |
| D1 ≈ | 964 mm |
| r1,2 - min. | 7.5 mm |
| Factor - k1 | |
| Factor - k2 | 0.109 |
| Basic dynamic load rating C | 11800 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 11800 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1290 kN |
| Misalignment factor k1 | 0 |
| Fatigue load limit - Pu | 1290 kN |
| Basic static load rating C0 | 21200 kN |
| Basic static load rating - C0 | 21200 kN |
| Operating clearance factor k2 | 0.109 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



C 31/670 KMB + OH 31/670 HE PDF download