- Loyal
- 12UR1616P
12UR1616P Bearing | Loyal
| 12UR1616P interchange KOYO 12UR1616P | |
| 12UR1616P cross reference KOYO 12UR1616P | |
| 12UR1616P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 12UR1616P |
| Fw | 12 mm |
| Ew | 16 mm |
| Bc | 16 mm |
| Lw | 12.8 mm |
| Weight | 0.008 Kg |
| Bearing number | 12UR1616P |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7.7 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



12UR1616P PDF download