- Loyal
- RNA4911
RNA4911 Bearing | Loyal
| RNA4911 interchange Timken RNA4911 | |
| RNA4911 cross reference Timken RNA4911 | |
| RNA4911 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4911 |
| D | 80 mm |
| d | 63 mm |
| C | 25 mm |
| r | 1 mm |
| Weight | 0,285 Kg |
| Size (mm) | 63x80x25 |
| Width (mm) | 25 |
| Bearing number | RNA4911 |
| Bore Diameter (mm) | 63 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 107 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



RNA4911 PDF download