  • RASEY60-N
RASEY60-N Bearing | Loyal
RASEY60-N interchange INA RASEY60-N
RASEY60-N cross reference INA RASEY60-N
RASEY60-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY60-N
N 18 mm
d 60 mm
A 60 mm
B 65,1 mm
H 69,9 mm
J 190 mm
L 240 mm
N1 28 mm
S1 39,7 mm
A1 42 mm
H1 25 mm
H2 140 mm
Noun Bearing
Bore 2.362 Inch | 60 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
UNSPSC 31171511
Weight 4,27 Kg
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 12.35
Product Group M06110
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Relubricatable Yes
Keyword String Pillow Block
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEY60-N
Mounting Method Set Screw
Rolling Element Ball Bearing
Length Thru Bore 2.563 Inch | 65.09 Millimeter
Manufacturer URL http://www.ina.com
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 60MM Bore; 70MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 177MM Minimum Bolt Spacing; 201.5MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Rubbe