  • RASEY20-N
RASEY20-N Bearing | Loyal
RASEY20-N interchange INA RASEY20-N
RASEY20-N cross reference INA RASEY20-N
RASEY20-N Equivalent bearing interchange guide:
Price: enquiry
Model Number: RASEY20-N
J 97 mm
N 11 mm
d 20 mm
A 32 mm
B 31 mm
H 33,3 mm
L 130 mm
S1 18,3 mm
A1 19 mm
H1 14,5 mm
H2 64 mm
N1 19 mm
Noun Bearing
Bore 0.787 Inch | 20 Millimeter
Seals Double Land Riding Rubber Contact
Weight 0,58 Kg
UNSPSC 31171511
Category Pillow Block
Inventory 0.0
Thread (Q) Rp1/8
Weight / LBS 1.32
Inch - Metric Metric
Housing Style 2 Bolt Pillow Block
Product Group M06110
Relubricatable Yes
Other Features Single Row | Standard Shaft Height
Bearing number RASEY20-N
Keyword String Pillow Block
Rolling Element Ball Bearing
Mounting Method Set Screw
Housing Material Cast Iron
Manufacturer URL http://www.ina.com
Length Thru Bore 1.22 Inch | 31 Millimeter
Long Description 2 Bolt Pillow Block; 20MM Bore; 33.3MM Base to Center Height; Set Screw Mount; Ball Bearing; 87MM Minimum Bolt Spacing; 105MM Bolt Spacing Maximum; Relubricatable; Cast Iron; Double Land Riding Rubber