- Loyal
- 51416
51416 Bearing | Loyal
| 51416 interchange NACHI 51416 | |
| 51416 cross reference NACHI 51416 | |
| 51416 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 51416 |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| T | 68 mm |
| d1 | 170 mm |
| D1 | 83 mm |
| r min. | 2.1 mm |
| Weight | 7.97 Kg |
| Size (mm) | 80x170x68 |
| Width (mm) | 68 |
| Bearing number | 51416 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| (Grease) Lubrication Speed | 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 270 kN |
| Basic static load rating (C0) | 620 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



51416 PDF download