- Loyal
- PSL 511-10-1
PSL 511-10-1 Bearing | Loyal
| PSL 511-10-1 interchange PSL PSL 511-10-1 | |
| PSL 511-10-1 cross reference PSL PSL 511-10-1 | |
| PSL 511-10-1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PSL 511-10-1 |
| B | 192 mm |
| S | 5,5 mm |
| d | 220 mm |
| D | 310 mm |
| E | 246 mm |
| C | 192 mm |
| Weight | 48,2 Kg |
| r min. | 2 mm |
| r1 max. | 2 mm |
| Size (mm) | 220x246x192 |
| Width (mm) | 192 |
| Bearing number | PSL 511-10-1 |
| Bore Diameter (mm) | 220 |
| Outer Diameter (mm) | 246 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1455 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3640 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



PSL 511-10-1 PDF download