- Loyal
- 240/530 EK30W33+AOH240/530
240/530 EK30W33+AOH240/530 Bearing | Loyal
| 240/530 EK30W33+AOH240/530 interchange ISB 240/530 EK30W33+AOH240/530 | |
| 240/530 EK30W33+AOH240/530 cross reference ISB 240/530 EK30W33+AOH240/530 | |
| 240/530 EK30W33+AOH240/530 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/530 EK30W33+AOH240/530 |
| D | 780 mm |
| d | 500 mm |
| B | 250 mm |
| C | 250 mm |
| K | 12 mm |
| Weight | 455 Kg |
| Size (mm) | 500x780x250 |
| Width (mm) | 250 |
| Bearing number | 240/530 EK30W33+AOH240/530 |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 780 |
| (Grease) Lubrication Speed | 512,55 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6566 kN |
| Basic static load rating (C0) | 12936 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



240/530 EK30W33+AOH240/530 PDF download