- Loyal
- PCZ 0912 E
PCZ 0912 E Bearing | Loyal
| PCZ 0912 E interchange SKF PCZ 0912 E | |
| PCZ 0912 E cross reference SKF PCZ 0912 E | |
| PCZ 0912 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0912 E |
| D | 16,669 mm |
| d | 14,288 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,0082 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 14.288x16.669x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.0082 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0912 E |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 14,288 |
| Outer Diameter (mm) | 16,669 |
| Housing bore range min. | 16.66 mm |
| Housing bore range max. | 16.678 mm |
| Shaft diameter range min. | 14.237 mm |
| Shaft diameter range max. | 14.262 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,6 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 21.6 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 68 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



PCZ 0912 E PDF download