- Loyal
- PCZ 0808 M
PCZ 0808 M Bearing | Loyal
| PCZ 0808 M interchange SKF PCZ 0808 M | |
| PCZ 0808 M cross reference SKF PCZ 0808 M | |
| PCZ 0808 M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 0808 M |
| D | 15,081 mm |
| d | 12,7 mm |
| B | 12,7 mm |
| M | 3 mm |
| Weight | 0,0039 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 12.7x15.081x12.7 |
| Width (mm) | 12,7 |
| Mass bushing | 0.0039 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 0808 M |
| c1 min. | 0.1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 12,7 |
| c1 max. | 0.6 mm |
| c2 max. | 1 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Outer Diameter (mm) | 15,081 |
| Housing bore range min. | 15.08 mm |
| Housing bore range max. | 15.098 mm |
| Shaft diameter range min. | 12.413 mm |
| Shaft diameter range max. | 12.438 mm |
| Specific dynamic load factor K | 120 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2.5 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.02 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.2 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 19.3 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 40.5 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 1900 |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



PCZ 0808 M PDF download