- Loyal
- PCZ 1412 E
PCZ 1412 E Bearing | Loyal
| PCZ 1412 E interchange SKF PCZ 1412 E | |
| PCZ 1412 E cross reference SKF PCZ 1412 E | |
| PCZ 1412 E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | PCZ 1412 E |
| D | 25,4 mm |
| d | 22,225 mm |
| B | 19,05 mm |
| M | – mm |
| Weight | 0,017 Kg |
| c1 min | 0,1 mm |
| c2 min | 0,2 mm |
| Size (mm) | 22.225x25.4x19.05 |
| Width (mm) | 19,05 |
| Mass bushing | 0.017 kg |
| α ±8 | 20 ° |
| Bearing number | PCZ 1412 E |
| c2 max. | 1 mm |
| c1 min. | 0.1 mm |
| c1 max. | 0.7 mm |
| c2 min. | 0.2 mm |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 25,4 |
| Housing bore range min. | 25.392 mm |
| Housing bore range max. | 25.413 mm |
| Shaft diameter range min. | 22.172 mm |
| Shaft diameter range max. | 22.202 mm |
| Basic dynamic load rating (C) | 32,5 kN |
| Specific dynamic load factor K | 80 N/mm² |
| Permissible sliding velocity v min. | 0 m/s |
| Permissible sliding velocity v max. | 2 m/s |
| Coefficient of friction µ min. | 0.03 |
| Coefficient of friction µ max. | 0.25 |
| Specific static load factor K0 | 250 N/mm² |
| Basic dynamic load rating - radial direction C | 32.5 kN |
| Basic static load rating - radial direction C0 | 102 kN |
| Factor depending on material and bearing type KM | 480 |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



PCZ 1412 E PDF download