- Loyal
- VEX 9 /NS 7CE1
VEX 9 /NS 7CE1 Bearing | Loyal
| VEX 9 /NS 7CE1 interchange SNFA VEX 9 /NS 7CE1 | |
| VEX 9 /NS 7CE1 cross reference SNFA VEX 9 /NS 7CE1 | |
| VEX 9 /NS 7CE1 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | VEX 9 /NS 7CE1 |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| a | 6 mm |
| d1 | 13,6 mm |
| D1 | 19,4 mm |
| dh | 6,8 mm |
| Weight | 0,013 Kg |
| Db max | 22,6 mm |
| db min | 11 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| Da max. | 22 mm |
| da min. | 11 mm |
| r4 min. | 0,15 mm |
| r3 min. | 0,15 mm |
| r2 min. | 0,3 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| rb max. | 0,15 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | VEX 9 /NS 7CE1 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Oil) Lubrication Speed | 180 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 120 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,93 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



VEX 9 /NS 7CE1 PDF download