- Loyal
- 240/670BK30
240/670BK30 Bearing | Loyal
| 240/670BK30 interchange NTN 240/670BK30 | |
| 240/670BK30 cross reference NTN 240/670BK30 | |
| 240/670BK30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 240/670BK30 |
| D | 980 mm |
| d | 670 mm |
| B | 308 mm |
| C | 308 mm |
| Weight | 781 Kg |
| r min. | 7,5 mm |
| da min. | 706 mm |
| Da max. | 944 mm |
| ra max. | 6 mm |
| Size (mm) | 670x980x308 |
| Width (mm) | 308 |
| Bearing number | 240/670BK30 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 980 |
| Calculation factor (e) | 0,29 |
| (Oil) Lubrication Speed | 320 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,24 |
| Calculation factor (Y1) | 2,29 |
| (Grease) Lubrication Speed | 250 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 8 650 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20 600 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



240/670BK30 PDF download